Przed świętami każdy chce stworzyć wyjątkowy klimat w swoim domu. Zastanawiamy się tylko… Jak przystroić mieszkanie na święta? Jakie świąteczne ozdoby są modne tej zimy? Które kolory królują w tym zimowym sezonie? Jakie bombki i jaką choinkę wybrać? Przygotowaliśmy dla Was przegląd ozdób i trendów bożonarodzeniowych.
Światło i atmosfera we wnętrzach
Chcąc stworzyć ciepłą atmosferę w mieszkaniu, gdy na dworze jest zimno i ciemno, należy pomyśleć o oświetleniu. Zimną odcień żarówek dobrze jest zamienić w tym okresie na ich ciepłą wersję. Dodatkowo nastrojowe lampy, światełka, świeczki rozświetlą każde pomieszczenie, nadając mu przytulności i gwiazdkowej aury.
Jeśli zastanawiacie się czy wybrać migające lampeczki czy stonowane – wybierzcie te drugie, są bardziej eleganckie i działają uspokajająco (idealne do codziennego relaksu, chyba że robimy świąteczną imprezę – wtedy lepsze będą kolorowe, migoczące).
Sprawdzą się świeczniki na stole czy choinkowe lampki rozwieszone na lustrze lub oknie (odbijające się diody w szklanej sprawią, że światła będzie o wiele więcej i uzyskamy ciekawy efekt).
Świeczki to też nieodzowny element skandynawskiego stylu i idei hygge, która ma sprawić, że nasze otoczenie będzie ciepłe, przytulne, nastrojowe. W ten sposób dobry nastrój udzieli się i nam samym.
Choinka – ozdoba dom
Jedni ubierają drzewko w Wigilię lub dzień przed, a inni – nie mogąc się doczekać na najważniejszej świątecznej ozdoby – dekorują ją już z początkiem grudnia. W tym roku coraz częściej w magazynach i programach wnętrzarskich pokazane są choinki na pniu. Smukłe, wysokie, designerskie, bez dolnych gałęzi. To jest największy trend w tym sezonie i prawdopodobnie najwygodniejsze rozwiązanie, jeśli w domu są małe dzieci lub niewielkie zwierzęta, których nie będą prowokować nisko zawieszone ozdoby choinkowe.
Choinka na pniu – dostępna w Obi
Dalej popularne są też zarówno prawdziwe, jaki i sztuczne jodły czy świerki. Sztuczne – mogą służyć nam latami i jest to spora oszczędność. Dodatkowo przy sztucznych drzewkach możemy pobawić się kształtami i kolorami. Białe choinki wciąż są w modzie!
Prawdziwe – mają swój wyjątkowy urok. Przy naturalnej roślinie najlepiej postawić na taką w doniczce, tak by móc potem posadzić drzewko i by nie poszło na opał. Wybór należy do Was.
Świąteczne kolory, bombki, wzory
Na jakie kolory postawić przy ozdobach i bombkach? Święta zawsze kojarzą się z klasycznymi barwami, takimi jak czerwień, zieleń, złoto i srebro. Ta moda nigdy nie przemija. W tym sezonie, do tradycyjnej gwiazdkowej palety, doszły też nowe, wyraziste odcienie: granat, bordo, butelkowa zieleń.
Te kolory królują we wnętrzach, na ścianach, w dodatkach i w… ozdobach choinkowych. Wyglądają one naprawdę elegancko, zarówno te błyszczące, jak i matowe, szczególnie jak jeszcze są pokryte aksamitem!
Oryginalnym świątecznym akcentem są też nowoczesne, geometryczne bombki i ozdoby. Są to metalowe stelaże, przypominające bryły lub szklane figury – nie tradycyjne, okrągłe, a… kanciaste!
W nowoczesnym, surowym, minimalistycznym wnętrzu, gdzie wśród mebli dominują detale ze stali, drewna czy betonu, takie świąteczne ozdoby idealnie wpasują się w minimalistyczną koncepcję.
Jeśli wolicie jaśniejsze, pastelowe kolory i ozdoby – znajdzie się ich też sporo. Są bardziej nowoczesne, graficzne (świąteczne napisy, drewniane choinki itd.) albo występujące w wersji glamour.
Teraz mięta czy brudny róż, czy… flamingi nie muszą kojarzyć się już tylko z wiosną. Takie gadżety świetnie sprawdzą się w nowoczesnym mieszkaniu lub np. w pokoju nastolatki.
Krasnale i dziadek do orzechów
Świąteczne ozdoby to też figurki – krasnale, skrzaty (popularne w wersji handmade), Mikołaje, renifery (zarówno te wykonane z samych lampek czy drutu, jak i pełne posągi). Można je postawić zimą przed domem, w ogrodzie, na balkonie lub w mieszkaniu i pokoju. Będą stanowić dekorację stołu, komody czy szafy.
Coraz częściej w sklepach pojawiają się też drewniane figurki czy postacie ze słynnego baletu „Dziadek do orzechów”. Figurki te dawniej spotykało się głównie w największych domach handlowych w Anglii, a teraz moda doszła również do Polski. Nada to wnętrzu bajkowego klimatu i urozmaici je świątecznym motywem rodem z książki czy filmu.
Choć oblicza powyższych figurek i postaci mogą być groźne, to jeśli wolicie urocze ozdoby kojarzące się z zimą i śniegiem, którego wciąż u nas brakuje, możecie wybierać spośród… mieszkańców Arktyki. Białe pokoje (w tym te dziecięce) i stylizacje, dekoracje w tym kolorze urozmaicą pingwiny i misie polarne. Mogą one posłużyć do świątecznych aranżacji, ale i są na tyle uniwersalnym i zimowym motywem, że wcale nie trzeba ich sprzątać po Bożym Narodzeniu, mogą zdobić dom aż do wiosny.
Świąteczne ozdoby na drzwiach i stole
Boże Narodzenia to przede wszystkim spotkania z rodziną i przyjaciółmi, a co za tym idzie – witanie gości. Przywitanie zaczyna się już od samych drzwi. Warto na nie powiesić dekoracyjny wianek, który od wejścia wprowadzi ich w magiczny nastrój.
Jak nasi bliscy zasiądą do kolacji, to przyda się świąteczny obrus, serwetki z gwiazdkowymi motywami, elegancka zastawa. Stół można udekorować gałązkami iglaków (napełnią też wnętrze pięknym, naturalnym, leśnym zapachem), koralikowymi łańcuchami, stroikami. Skąd wziąć takie gałązki? Patent mojej mamy, który pamiętam jeszcze z dzieciństwa: w Wigilię szłyśmy do punktów sprzedaży choinek, w których wtedy zostawały już same resztki. Sprzedawcy pozbywali się takich gałązek i z przyjemnością, bez opłat dawali nam kilka z nich.
Do tego na stole pod wazy czy szklanki możemy położyć plastry drewna. Za ich sprawą przeniesiemy się do zimowego lasu pełnego pyszności. Pamiętajcie też, że drewniane, naturalne, ekologiczne dodatki do wnętrz są bardzo na czasie (zobaczcie też jak zrobić samemu zegar z plastrów drzewa). Całość dopełnią świeczki i dekoracyjne bombki. Zobaczycie, jak takie detale sprawią, że świąteczna kolacja (i atmosfera) będzie niezapomniana!
Wiele rzeczy do świątecznych dekoracji wnętrz znajdziecie na jarmarkach bożonarodzeniowych, a także w sklepach – od supermarketów, po markety budowlane czy meblowe. Część z ozdób możecie zrobić też sami.
Pochwalcie się w komentarzach: jak u Was wyglądają mieszkania, domy i choinki przystrojone na święta?
Masa świetnych i stylowych inspiracji 🙂 dzięki!
Wspaniale, że się przydały! 🙂
Choinka kluczem do sukcesu! Obecnie jest tyle ciekawych modeli – na pniu, klasyczne, z ozdobami. Naprawdę jest w czym wybierać!
Niezależnie od tego – jak będą wyglądały w tym roku święta – choinka zawsze musi być!