świąteczny stroik diy

Jak zrobić świąteczny stroik – wianek bożonarodzeniowy?

Świąteczny stroik na drzwi to wyjątkowa ozdoba, dzięki której już o samego wejścia do domu czujemy gwiazdkowy klimat. Dodatkowo taki wianek możemy powiesić na ścianie czy położyć na elegancko zastawionym stole. Możemy też dać go w prezencie bliskim. I choć w sklepach jest wiele ozdób – jeśli świąteczny stroik wykonamy sami, to będzie niepowtarzalny. Sprawimy też jeszcze więcej radości obdarowanym, a i zobaczycie, że samo przygotowanie będzie dla Was frajdą!

 

Będąc na zakupach, pod wpływem emocji kupiliśmy naprawdę ładny sztuczny stroiki, Po powrocie jednak mój mąż stwierdził, że czemu nie mielibyśmy zrobić takiego, a nawet lepszego sami?

stroiki bożonarodzeniowe

Stroik świąteczny – sztuczny czy naturalny?

Zdecydujmy najpierw czy robimy wianek z „żywych” składników czy kupujemy sztuczne. Wiadomo – korzystając z naturalnych gałązek świerkowych otrzymamy coś nie tylko efektownego, ale i aromatycznego, prawdziwego. Jeśli jednak chcemy, by nasz stroik nie cieszył oczu tylko przez jedne święta, a był z nami na dłużej, możecie posłużyć się np. sztucznymi gałązkami w formie zielonego, choinkowego łańcucha, imitującego igliwie. Będzie to łatwiejsze w układaniu, obróbce i stworzymy trwałą ozdobę, którą za rok wyciągniemy tylko z szafy czy pudełka. W sklepach znajdziecie też sporo uniwersalnych, trwałych ozdób, które przetrwają wraz ze stroikiem.

dodatki do stroika

Świąteczny wianek diy – inspiracje

Ważne: zanim przystąpicie do robienia zimowych wianków – jak to przy wszystkich pracach bywa, czy przy planowaniu remontu, aranżacji czy robieniu dekoracji – ustalcie koncepcję, projekt. W tym wypadku warto po prostu popatrzeć w internecie, w sklepach, na jarmarkach bożonarodzeniowych, jak wyglądają świąteczne stroiki. Zobaczcie, które Wam się podobają, jak są zrobione, co w nich jest. Nie mówię tego, by dokładnie je dokładnie kopiować, ale by szukać inspiracji, czerpać to co najlepsze, miksować różne koncepcję i wiedzieć jaki efekt chce się osiągnąć.

wianki świąteczne

Co potrzeba do produkcji stroika?

Bazą do naszego stroika miały być naturalne rośliny, a do ozdabiania użyliśmy też i gotowych bombek czy dekoracji. Jak byliśmy na wsi zebraliśmy więc trochę choinkowych gałązek, małych jabłek i „czerwonych kulek”, które widzieliśmy przy sztucznych stroikach. Zastanawialiśmy się co może być ich naturalnym odpowiednikiem – postawiliśmy na owoce róży i głogu. Z lasu mieliśmy też szyszki.

dzika róża

Jak zrobić ozdobne suszone pomarańcze? Pomarańcze kroimy na plasterki na ok. 0,5 cm. Piekarnik nagrzewamy do temperatury ok. 170 st. I wkładamy na 1-2 godziny (zależy od sprzętu i tego, jaki efekt chcemy osiągnąć), kilka razy przekręcając w trakcie. My wyjęliśmy je po ponad godzinie. Nie włączaliśmy termoobiegu, który może przypalić owoce.

suszone pomarańcze

Jako podstawę do naszego stroika użyliśmy styropianowego okręgu – wypukłego wianka. Takie coś dostaniecie w sklepach papierniczych i w internecie. W papierniku kupiłam też kilka ozdóbek, które można nakleić na wierzch własnoręcznie zrobionego wianka.

Do łączenia elementów potrzebne będą:
– nitka (czarna lub zielona)
– cienki, giętki drut
– klej na ciepło

rzeczy przydatne do stroika

Robiąc stroik świąteczny przygotować:

– prawdziwe lub sztuczne gałązki/łańcuch

– sekator (do ich cięcia)

– podstawę/szkielet np. styropianowy wianek

– kokardę/wstążkę

– suszone pomarańcze, jabłuszka

– szyszki

– orzechy

– ozdoby wedle uznania, np. małe bombki, złote łańcuchy itd.

ozdoby świąteczne do produkcji stroika

Wianek świąteczny krok po kroku

  1. Najpierw gałązki przycinamy sekatorem (u nas miały one ok 5 cm). Zakrywamy nimi styropianową bazę. Możemy używać nie tylko choinkowych, ale i różnych zielonych roślin – tak by nie prześwitywała biała podstawa, a „właściwe” gałązki możemy dać na wierzch.stroik świąteczny - baza
  2. Najłatwiej te spodnie gałązki przymocowywać nitką (obkręcamy ją w okół). Gałązki wierzchnie można wtykać – np. śrubokrętem – wydrążamy spor dziury i w nie wtykamy igliwie. Możemy też użyć kleju na gorąco lub drucików – przycinamy ja na kilkucentymetrowe kawałki i zginamy (tak by wyglądały jak spinki-wsuwki) i wsuwamy nimi gałązki.stroik z igliwiem
  3. Jak mamy już gotową podstawę, to dobrze jest „na sucho” ułożyć ozdoby, tak by wiedzieć gdzie co ma być, jak finalnie ma wyglądać. Można wtedy przestawiać zmieniać, aż nam się spodoba i dopiero po tym najlepiej zabrać się za klejenie.
  4. Przyklejamy ozdoby – za sprawą kleju na gorąco. Uwaga, by się nie poparzyć ani by klej nie skapnął na otoczenie, bo jest trudny do usunięcia. A jak go użyć, jeśli ktoś tego nie robił wcześniej? Pistolet z wkładem należy włączyć do kontaktu i nagrzać. Dobrze jest pistolet położyć na czymś metalowym, np. na tacy. Jak klej zacznie wyciekać tzn. że jest odpowiednio nagrzany. Kropelkę przykładamy do rzeczy, którą chcemy przykleić i dociskamy. Uwaga na palce – klej jest bardzo gorący i trwały.
  5. Święta to bogactwo barw i ozdób. Pamiętajmy jednak o umiarze, by nie przesadzić. Jak mamy gotowy stroik – odkładamy go na chwilę do wyschnięcia. Możemy też spsikać utrwalającym… lakierem do włosów. Gotowe!stroik świąteczny

My zrobiliśmy dwa stroiki, stąd mogą być różnice w zdjęciach. Własnoręcznie zrobiony wianek to naprawdę fajna zabawa!

wianek świąteczny

Jak przywiesić stroik?

Skoro podstawa jest styropianowa – można stroik przywiesić na gwoździk czy haczyk wbity w ścianie. Można też za sprawą kleju na ciepło przymocować do niego pętelkę do zawieszenia – np. ze sznurka. Dobrze powinien się trzymać również na taśmę dwustronną. Jeśli wolicie – wystarczy go też oprzeć o ścianę, w towarzystwie innych dekoracji świątecznych.

stroik i dekoracje świąteczne

Świąteczny stroik pięknie ozdobi drzwi lub każde wnętrze. Jak Wam się podoba nasza wersja? Jak Wy robicie? Pokażcie Wasze wieńce bożonarodzeniowe! Więcej inspiracji na temat świątecznych dekoracji znajdziecie w naszym wcześniejszym artykule.

Życzymy Wam wesołych świąt!

4 thoughts on “Jak zrobić świąteczny stroik – wianek bożonarodzeniowy?

  1. U mnie od kilku lat królują wianki świąteczne z juty. Gruba lina jutowa np. 20 mm jest super materiałem. Poza tym można sobie dowolnie dobrać elementy ozdobne.

  2. Dla mnie juta jest świetnym materiałem na dekoracje. W moim rankingu numerem jeden jest lina jutowa. Nadaje się idealnie na wieńce wszelkiego rodzaju – takie na Boże Narodzenie oczywiście też.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *