panel tapicerowany dekoracyjny

Jak zrobić panele tapicerowane/tapicerowany zagłówek?

Marzyliśmy o łóżku z pikowanym zagłówkiem w sypialni, ale spodobał nam się inny model. Tapicerowany zagłówek siedział jednak cały czas z tyłu głowy. I w końcu zasiąść i oprzeć się na nim można… w naszym przedpokoju. Jest ozdobnie i wygodnie, a wszystko własnoręcznie przygotowane przez męża.

 

tapicerowany zagłówek łóżka

Remont w przedpokoju i siedzisko z tapicerowanym zagłówkiem

Postanowiliśmy odświeżyć przedpokój w mieszkaniu. Od zawsze brakowało w nim światła, czyli dobrego oświetlenia, nie mówiąc już o miodowym, ciężkim i ciemnym kolorze ścian, który pomniejszał optycznie korytarz. Znów też pojawił się dylemat – co zrobić ze starymi, jednak wciąż dobrymi, ratanowymi meblami. Szkoda je było malować, by nie ukryć ich naturalnego koloru i surowca, który jest tu największym atutem. Zresztą pomieszczenia i elementy w stylu boho są cały czas modne. Nam bliżej było w kierunku loftowych wykończeń i o produkcji takich mebli marzył mój mąż. Wiem, że to jeszcze nadejdzie, widziałam już jego projekty, jednak w tym wypadku gonił nas czas. Dziecko w drodze więc przyda się odnowić przedpokój, zrobić to szybko i oszczędnie, by było czysto, funkcjonalnie.

tapicerowane siedzisko

Określiliśmy sobie główne zmiany, założenia remontu:

wybranie nowych kolorów i materiałów -> beż, granat + drewno, aksamit, tynk strukturalny;

rozświetlenie pomieszczenia -> nowe żyrandole i energooszczędne żarówki o większej mocy;

wymiana drzwi -> stare, piękne drewniane drzwi zostały dawniej pomalowane na kolor ścian (nie róbcie tego nigdy u siebie! – farba odpryskuje, źle to wygląda z czasem, jest problematyczne przy zmianie barw we wnętrzu, a drzwiom nie wróci się pierwotnej świetności);

nowoczesny dywan i plakat -> designerski wzór w dodatkach sprawi, że pomieszczenie zyska nowy wygląd;

stworzenie tapicerowanego, pikowanego zagłówka do siedziska -> w ten sposób nie będzie się brudzić nowo pomalowana ściana, a i wygodniej będzie się oprzeć zakładając buty. No i ten zagłówek to nasze clue programu!

welurowy panel dekoracyjny ozdobny

 

Panele tapicerowane – nowy trend

Od jakiegoś czasu można obserwować modę na panele tapicerowane – są nimi nie tylko większe wymiarowo, pikowane zagłówki do łóżek, ale i mniejsze prostokąty czy rąby. Wyglądają jak miękkie, puszyste kolorowe klocki. Można z nich zbudować różne wzory i przyklejać je do ściany czy mebli. Sprawdzą się jako oparcie do dziecięcego łóżka z pluszowych paneli dekoracyjnych, oryginalna dekoracja, czy łącznik np. w przypadku mebli w przedpokoju – między skrzynią, a wieszakiem czy szafką. Sprawią też, że wnętrze nabierze przytulności.

panele dekoracyjne tapicerowane

 

Panele tapicerowane – obleczone aksamitem, zamszem, sztuczną skórą itp. – znajdziecie w marketach budowlanych, jak i w internecie. Ich wielkość to zazwyczaj ok. 30×50 cm, a ceny wahają się w okolicach od 20 złotych za sztukę. Brzmi to niedrogo, choć przy użyciu większej ilości – może nie okazać się to takim tanim dodatkiem. Dlatego warto spróbować zrobić je samemu. Nie jest to trudne, a efekt jest naprawdę ciekawy.

panele leroy merlin castorama

 

Jak zrobić tapicerowany zagłówek i pikowania?

Warto najpierw przyjrzeć się takim panelom w sklepie – poznać ich strukturę, sposób wykonania, a potem zaplanować (pomierzyć i rozrysować) to, co chcemy osiągnąć w domu. Nasz zagłówek miał być granatowy, by być elementem, który łączy się z wzorem na nowym dywanie czy ciemną ścianą z tynkiem strukturalnym.

panele pikowane

Co będzie potrzebne, by zrobić pikowany zagłówek diy?

płyta pilśniowa/osb – nasza podstawa, baza – do zamówienia i docięcia na wymiar w sklepie budowlanym; zachęcamy do recyklingu, czyli wykorzystania „odpadów”, czyli jeśli mamy w domu niepotrzebną płytę, ścinki – można z tego zrobić panele;

gąbka tapicerska – by wygodnie i miękko można było się oprzeć, by nie czuć chłodu ściany, a i by panel nie był płaski (grubość gąbki np. ok. 2-3 cm);

materiał do obicia – nam najbardziej podobał się często stosowany welur, który ma elegancki wygląd, jest miły w dotyku, a do tego – w zależności od oświetlenia i strony, z której się patrzy – jego odcienie się zmieniają, co podkreśla efekt 3D panelu;

welur - materiał na zagłówek

fizelina (owata tapicerska)- coś jak podkład pod materiał, który ułatwi właściwe, równomierne rozłożenie tkaniny, bez zgniotów itp.;

guziki do obleczenia i pikowania (okrągłe, gładkie) – można nabyć gotowe, ale ich barwa może różnić się od materiału, jaki będziemy mieć, dlatego najlepiej kupić tkaninę z zapasem i oblec nią guziki może krawcowa;

– toker i klej stolarski/tapicerski – by przymocować gąbkę oraz przybić materiał do płyty (musi być go na zakładkę);

duże igły i grube nici – te co mamy w domu do szycia będą za słabe;

wkrętarka/wiertarka – do naznaczenia z tyłu na płycie miejsc, gdzie będą przymocowane guziki;

zawieszki do półek i obrazów – do mocowania paneli (my użyliśmy tego rozwiązania, ale przy mniejszych elementach dekoracyjnych można użyć taśmy dwustronnej lub kleju montażowego).

mocowania do zagłówka

Krok po kroku jak zrobić panel tapicerowany 3D

Dobieramy/docinamy płytę – nasza miała wymiary 75×120 cm. Wkrętarką przyczepiamy z tyłu haczyki do mocowania. Zaznaczamy też na płycie, gdzie mają pojawić się z przodu pikowania, czyli w których miejscach znajdą się zdobne guziki.płyta pilśniowa

Można układać guziki dwoma metodami: naprzemiennie, jak na szachownicy (rzędy nie pokrywają się – jeden jest wysunięty w prawo, drugi w lewo i tak na zmianę) lub bezpośrednio jeden pod drugi. My wybraliśmy pierwszy z tych sposobów. Ważne jest dokładne odmierzenie i rozplanowanie na płycie, miejsc, w których będziemy je wbijać. Warto oznaczyć punkty ołówkiem i zrobić z tyłu dziurki, przy użyciu najcieńszych wkrętów. Ułatwi to dalszą pracę i przebicie się igłą.

guziki do tapicerowania

Przycinamy gąbkę (nasza miała 2 cm grubości), by miała kształt równy płycie i przyklejamy ją do niej solidnym klejem. Na gąbce umieszczamy fizelinę i obijamy ją z tyłu na zakładkę.

gąbka tapicerska  robimy zaglowek - fizelina   fizelina do tapicerowania i pikowania

Przykładamy i docinamy materiał, tak by z tyłu płyty – z każdej strony było z min. 5 cm na zakładkę (przy dłuższej zakładce łatwiej naciągnąć i regulować tkaninę). Materiał powinien być z przodu napięty, naprężony. Mocujemy go z tyłu takerem (dla niewtajemniczonych – zszywaczem tapicerskim). Dobrze jest na tym etapie przyłożyć też z przodu guziki i upewnić się, czy odpowiednio je rozmieściliśmy.

taker zagłówek tapicerowany zagłówek tapicerowany do siedziska do przedpokoju

Jak robić pikowania?

Nawleczoną igłę przekładamy z tyłu płyty, aż na przód, na wylot, przez uprzednio wywiercone otwory. Odcinamy igłę, a na nitki nakładamy guzik i mocno naciągamy, tak by wbił on się w materiał i gąbkę.

jak robić pikowania

Zwieńczamy to sporym supłem (przyda się tu trochę siły). Jeśli supeł przechodzi przez wywierconą dziurę – można dodatkowo zabezpieczyć go kawałkiem tektury czy drucikiem. Tak by guzik miał stabilne miejsce z przodu. Dodajemy kolejne guziki w równych odstępach, tworząc w ten sposób piękne pikowania i nasz własnoręcznie zrobiony tapicerowany zagłówek.

Jeśli materiały naszykujemy sobie wcześniej, sam proces pikowania to kwestia jednego wieczoru. Taką metodę można stosować również do zagłówków do sypialnia. Co do mniejszych paneli – można je tak samo wykonać, pomijając proces pikowania.

Nasz welurowy zagłówek do siedziska zagościł w przedpokoju. W przypadku nowych mebli, skrzyni na buty, będzie on już gotowy i nadal będzie pełnił swoją funkcję. Na jasnej, beżowej ścianie prezentuje się bardzo elegancko i kolorystycznie łączy się z nowym wystrojem wnętrza. Zmiana barw, dodatków i oświetlenia sprawiła, że nasz przedpokój wygląda zupełnie inaczej. Ba, wydaje się on teraz większy i jeszcze milej i wygodniej nam się z niego korzysta.

A czy ktoś z Was robił samodzielne pikowane zagłówki do łóżka czy panele tapicerowane? Jak Wam poszło i co sądzicie o naszym?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *