Czemu poruszamy temat sali weselnej? Bo przecież to ma być wymarzone, najpiękniejsze WNĘTRZE na najważniejszy dzień w naszym życiu! Sala weselna musi mieć odpowiedni styl, aranżacje, spełniać wiele parametrów – od tego zależy czy i jak uda się impreza. Warto poznać też style, charakterystykę różnych sal, jako ciekawych budynków, obiektów i poznać ich funkcjonalności, by przekonać się na czym nam najbardziej zależy.
Nasze doświadczenia weselne
We wrześniu minionego roku mieliśmy swoje wesele, a ja uwielbiam takie organizacyjne rzeczy i wszystko musiało być dopracowane. Wcześniej trzy razy byłam świadkową więc pomagałam przy przygotowaniach do ślubu, byłam na licznych ślubach i wszędzie wyciągałam wnioski, myśląc o tym jak będzie wyglądało moje wymarzone wesele. Gdy my zaręczyliśmy się na przygotowanie wesela mieliśmy pół roku. Dlaczego? Znaleźliśmy taki termin w idealnej sali więc na co było czekać? Tylko jak znaleźć taką idealną salę?
Jeszcze nie tak dawno sama poszukiwałam wnętrza na nasz wielki dzień i wpisywałam w internecie: sale weselna Warszawa i okolice. Pokazywały mi się liczne oferty domów weselnych, hoteli, restauracji, w których można było urządzić swoje przyjęcie ślubne. Im bardziej zgłębiałam się w temat, udzielałam się na forum, czytałam, robiłam resaerach – to zobaczyłam, że wiele osób wybiera salę kierując się tylko dwoma kryteriami: ceną i wyglądem, a potem zarówno młodzi jak i goście nie w pełni są zadowoleni… Co jest nie tak? W natłoku weselnych przygotowań pewne rzeczy umykają nam uwadze, mamy wiele na głowie, nie myślimy racjonalnie więc teraz, na spokojnie, po wyprawieniu własnego wesela, mogę Wam podpowiedzieć na co warto zwrócić uwagę, a o czym często zapominamy lub nawet nie pomyślimy przy wyborze domu weselnego lub sali. Co powinno spełniać takie wnętrze, by zarówno młoda para, jak i goście mogli świetnie się bawić?
fot. Przemek Bednarczyk – BedurWeddings
Jaką wybrać salę na wesele? Na co zwrócić uwagę, o czym pamiętać?
- BUDŻET – Jaki macie budżet na całe wesele? Ile z tych pieniędzy możecie poświęcić na wynajem sali weselnej? Załóżcie średnie wydatki na orkiestrę/dj, fotografa i inne usługi weselne i sprawdźcie możecie wydać “na talerzyk” (tyle ile restauracje liczą sobie za jednego gościa). Czasem dochodzi tu opłata “korkowe”, to znaczy marża, jaką sala weselna dolicza sobie za “polewanie alkoholu” gościom – jedne firmy doliczają to i są to kwoty rzędu ok. 10-20 zł, a inne restauracje tego nie pobierają – trzeba się dowiedzieć);
- ILOŚĆ GOŚCI – nie patrzcie tylko na to ile byście chcieli mieć gości, ale po przeanalizowaniu budżetu – na ilu możecie sobie pozwolić; ile osób realnie może przyjść (np. 90-letnia ciotka z Ameryki, którą wypada zaprosić, raczej nie przyjedzie). Załóżcie też, że średnio około 20% zaproszonych osób nie przychodzi (czytałam sporo wpisów dziewczyn, które miały zarezerwowaną ogromną salę, a potem okazywało się, że liczba gości jest znacznie mniejsza i pojawiał się problem…). Wiedząc ilu krewnych może bawić się na Waszym przyjęciu weselnym – popatrzcie za salą, która pomieści taką właśnie liczbę osób. My mieliśmy zaproszonych około setki gości, finalnie było ich ok. 80 (idealnie sprawdziły się nasze obliczenia), a sala weselna, którą wybraliśmy, organizowała przyjęcia od 50-120 gości. Ważne: Zapytajcie się managerów/właścicieli – ile maksymalnie uczestników imprezy pomieści się w danej restauracji i czy jest minimalna liczba gości, za którą musimy zapłacić. Jeśli tak, załóżcie trochę mniej osób, niż zapraszacie – zawsze po potwierdzeniu można dokupić miejsca, a w ten sposób zabezpieczymy się na wypadek mniejszej ilości weselników.
- STYL SALI/ STYL WNĘTRZA – pooglądajcie magazyny weselne, oferty sal, hoteli i zobaczcie jaka stylistyka wnętrz Wam pasuje. W jakim stylu będzie Wasze wesele? Jakie mogą być typy sal weselnych?
- RESTAURACJA / HOTEL – tu style mogą być różne. Jeśli myślimy nad samym obiadem weselnym możemy pomyśleć o oryginalnej restauracji, by zaskoczyć gości. Jeśli planujemy wesele, gdzie dużo osób jest z daleka – warto pomyśleć o hotelu i pokojach gościnnych.
Plusy: w jednym miejscu sala weselna i miejsca noclegowe, dużo parkingowych, wygoda. Zazwyczaj dobra lokalizacja.
Minusy: przy dużym hotelu mogą kręcić się w holu inni goście hotelowi, może nie być ogródka; położenie często przy ruchliwych trasach. - NAMIOT DO PLENEROWEJ IMPREZY – uzupełnienie przyjęcia w plenerze – ślub na dworze, a do tego elegancki namiot, w którym odbywa się wesele, czyli innowacyjna sala weselna.
Plusy: namioty weselne są eleganckie, mogą być ocieplane lub klimatyzowane, pozwalają na zorganizowanie całej imprezy w plenerze.
Minus: nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć pogody; do łazienek i pokoi trzeba dojść.
- NOWOCZESNE, LOFTOWE, INDUSTRIALNE SALE – surowe, nowoczesne wnętrza. W wystroju dominuje beton, stal.
Plusy: nietypowy, minimalistyczny wystrój. Sprawdzi się np. przy przyjęciu na stojąco.
Minusy: bardzo surowy styl nie każdemu przypadnie do gustu; takie miejsce bardziej sprawdzi się na obiad weselny w młodszym gronie, ze znajomymi, niż całonocne wesele z rodziną lubiącą tradycję. - WIEJSKA CHATA / GÓRALSKA CHATA – sala weselna w rustykalnym stylu, najczęściej drewniana z zewnętrz i wewnątrz, przypominająca karczmę, z folklorystycznymi zdobieniami, kwiatami, ogródkiem.
Plusy: swojski klimat, goście będą czuć się swobodnie.
Minusy: jeśli jesteście zwolennikami elegancji i nowoczesności – to nie są raczej klimaty dla Was. - STARA STODOŁA / STARA ORANŻERIA – sprawdzi się przy weselu w stylu boho, gdy młodym zależy na bliskości natury.
Plusy: oryginalne rozwiązanie, coraz bardziej na czasie, goście będą zaskoczeni, zielono wokoło, swobodna atmosfera.
Minus: zwykle takie miejsca położone są z daleka od miast, gorszy dojazd. Nie każdy lubi takie klimaty. Panie powinny zrezygnować ze szpilek na rzecz balerin – wokoło raczej są pola, trawa, miękka powierzchnia itp.
- PAŁACYK/ DWOREK – piękne, eleganckie wnętrza w dawnym stylu, często z ogrodem.
Dla kogo: dla osób marzących o weselu w stylu królewskim, lubiących przepych lub stary, klasyczny styl; dla panien młodych marzących o stroju księżniczki.
Plusy: eleganckie wnętrza, ciekawe otoczenie i od razu plener do zdjęć.
Minusy: cena; goście nie zawsze czują się swobodnie w takich miejscach.
4) POŁOŻENIE – czasem podobają nam się sale poza miastem jednak zastanówmy się, czy będzie to wygodne? My przeglądaliśmy najpierw sale weselne w Warszawie i okolicach – do 50 km/do godziny drogi od naszego miejsca zamieszkania, jednak potem jak przeanalizowaliśmy jak goście mieliby tam dojechać, ile razy my byśmy tam musieli dojeżdżać – zawęziliśmy poszukiwania do pół godziny drogi od domu. Wybraliśmy salę, do której jechaliśmy 15 min, na trasie do pracy mojego męża, 12 minut od kościoła i byliśmy bardzo zadowoleni. Logistyka odgrywa tu spore znaczenie. Zanim nie wzięliśmy ślubu nie zdawaliśmy sobie sprawy ile razy będziemy musieli kursować do sali – a to coś dowieść, a to czegoś się zapomni, a to rodzice niech podrzucą. Wniosek jest taki – jak możecie szukajcie sali blisko siebie (były też i sale bliżej nas, ale taka odległość nie była kłopotliwa) to naprawdę spora wygoda.
Sprawdźcie też czy przy sali jest parking – im większy tym lepszy. Dobrze, jeśli całość jest ogrodzona.
5) OGRÓD – fajnie jest jeśli przy sali lub obok jest zielone miejsce. Ludzie mogą na chwilę wyjść, odetchnąć (lub jak niektórzy – zapalić papierosa), latem posiedzieć na dworze, a dzieci pobawić się w ogródku. Jeśli macie więc do wyboru salę z ogrodem lub bez – bierzcie koniecznie z nim. Jeśli nie jest on zbyt duży – nie martwcie się, to nawet lepiej! Przy dużych powierzchniach zielonych, lasach, ludzie rozchodzą się, zaczynają spacerować i znikają z przyjęcia. Mały ogródek łączy wszystkich w jednym miejscu, a i rodzice nie obawiają się, gdzie pobiegły ich dzieci (dobrą opcją jest też plac zabaw w ogródku).
6) KUCHNIA – warto wcześniej poczytać o danej restauracji, hotelu – nie tylko opinie o sali, obiekcie, obsłudze, ale i kuchni. Trzeba też sprawdzić co chcemy zaserwować gościom. Jeśli np. zamiast całonocnej imprezy decydujemy się na obiad weselny – idźmy wcześniej do takiej restauracji jako zwykli klienci – spróbujmy co serwują, zjedzmy, popatrzmy, posmakujmy. W wielu hotelach jest też możliwość menu testowego, degustacyjnego, za sprawą którego możemy wcześniej posmakować weselna dania, wybrać najlepsze. Zorientujmy się także czy w naszym obiekcie możemy zamówić menu dziecięce czy dania wegetariańskie, wegańskie na wesele. Goście docenią gest w ich stronę. A jeśli coś nie odpowiada nam w proponowanych przez salę weselną przysmakach – bardzo często wspólnie można zmieniać i dostosowywać menu weselne.
7) POKOJE / NOCLEGI – sale zazwyczaj oferują nowożeńcom apartament – pokój dla młodych jest niezwykle przydatny, tam trzymamy wszystkie rzeczy, chodzimy się poprawiać, chowamy prezenty itp. Nie brałabym pod uwagę sali weselnej, która nie daje tego młodej parze. Dodatkowo, niezależnie czy mamy gości z bliska czy daleka, zawsze dobrze jeśli znajdują się do ich dyspozycji wolne pokoje. Rodzina z daleka chętnie przenocuje, a nawet jeśli wszyscy mieszkają blisko, to zdarzają się sytuacje, że ktoś kto deklarował, że nie potrzebuje noclegu a zmieni zdanie – gorzej się poczuje, wypije, a my – jako organizatorzy musimy być przygotowani na każdą sytuację. Przy załatwianiu pokoi dobrze też podpytać czy w cenę jest wliczone śniadanie następnego dnia, by nie było niemiłej niespodzianki.
8) UDOGODNIENIA i DETALE – to są te rzeczy, o których może nawet nie pomyślimy, a warto je sprawdzić. Zobaczmy wcześniej jak prezentują się pokoje dla gości, jak wyglądają toalety przy sali weselnej (czasem mogą odstraszyć!), a jak wygląda wejście. Znaleźliśmy piękną salę, ale okazało się, że wchodzi się do niej po stromych schodach, z niskim stropem, a toalety są piętro niżej. Nie wyobrażaliśmy sobie jak babcie, panie na szpilkach, czy panowie “po kilku głębszych” będą tak w nocy manewrować na tych schodach… Sprawdźcie czy na sali weselnej jest działająca klimatyzacja – latem może okazać się niezbędna. W miejscu na wesele, które wybraliśmy spodobało nam się też to, że do naszej dyspozycji były w cenie poza dużą salą dwie mniejsze salki. Na jednej ulokowaliśmy obsługę (kamerzystów, fotografa, był też stolik dla dj-ów), a drugą salkę przeznaczyliśmy na pokój kawowy, gdzie ludzie mogli sobie usiąść, pogadać w cichszym i spokojniejszym miejscu (choć chętniej wybierali kanapy w ogródku).
9) COŚ DLA DZIECI – jeśli na Waszym przyjęciu pojawią się dzieci, a prawie wszędzie są, warto podpytać co sala weselna ma dla nich do zaoferowania. Okazuje się, że dopiero na prośbę klientów niektóre hotele i restauracje przygotowują specjalny kącik dla dzieci czy wyciągają zabawki do ogrodu. U nas były w ogrodzie trampoliny, a ja sama dodatkowo zaaranżowałam kącik zabaw w holu.
10) WYŁĄCZNOŚĆ – zapytajcie się czy w danym miejscu i czasie będą również organizowane inne przyjęcia weselne (i nie tylko). Spotkaliśmy się z sytuacją, że w jednym obiekcie, w dwóch salach obok siebie, o tej samej porze są dwa różne przyjęcia weselne, a wszyscy goście mają do dyspozycji wspólny ogródek. Nie chcieliśmy mieć takiej sytuacji, zależało nam by goście się nie mieszali, by był komfort, że menadżer sali jest w tym momencie tylko dla nas, a przychodzący goście nie pomylą przyjęcia. W naszym wypadku, gdy zdecydowaliśmy się na niewielki hotel, udało się ustalić z właścicielką, że jeśli weźmiemy min. dziesięć pokoi dla naszych gości, to pensjonat zostanie zamknięty dla osób z zewnątrz.
fot. Przemek Bednarczyk – BedurWeddings
Miejsce, gdzie my urządziliśmy wesele to była Villa Estera w Regułach. Jak szukaliśmy sali weselnej w okolicach Warszawy wyznaczyliśmy sobie kryteria. Musi być elegancka, być blisko, musi odbywać się tylko jedno przyjęcie, ma być ogródek, duży parking, pokój dla nas i kilka dla gości. Ważna była również dobra kuchnia. Chcieliśmy też by miejsce do tańczenia było w tym samym miejscu co parkiet, by wszyscy goście byli razem. Wszystko się udało się znaleźć i było wspaniale!
Ja miałam swoje wesele w Hotelu Biały Dom w Paniówkach, chciałam mieć elegancką salę i taką też wybraliśmy, pełna kwiatów zrobiła ogromne wrażenie na gościach, a elegancji dopełniły pięknie podane dania przez kelnerów w białych rękawiczkach, rewelacja 🙂
Marta – super! A może pokażesz jakieś zdjęcia z sali, z wystroju? 🙂
Miło wspominam pobyt w tym Hotelu w Czerwionce Leszczynach – Biały DOm. Zatrzymaliśmy się tu z rodzinką na weekend żeby sobie odpocząć i jak najbardziej udało nam się to zrobić. Hotel ma piękne i przestronne pokoju,a do tego serwuje pyszne jedzenie.
Hi! I simply want to give you a huge thumbs up for the excellent information you have got here on this post.
I will be returning to your web site for more soon.
Thank You! 🙂