galeria zdjęć i obrazów na ścianie

Galeria zdjęć i obrazków na ścianie – jak ją zrobić?

Popularną ozdobą wnętrz jest galeria zdjęć i obrazków na ścianie. Choć nie ma żadnych reguł przy układaniu takiej kompozycji i choć stawiamy na artystyczny nieład, warto jednak poznać kilka zasad. Ułatwią one zrobienie pięknej dekoracji ściennej oraz pomogą uniknąć efektu chaosu. Zobaczcie, jak dobierać zdjęcia i ramki. Jak je ułożyć? Co powiesić np. nad kanapą w salonie czy nad kuchennym stołem?

 

Wnętrza jak z obrazka


Marzy Wam się galeria zdjęć i obrazków na ścianie, tylko od czego zacząć jej wykonanie? Od koncepcji. Brzmi banalnie, ale w tym kryje się klucz. Odpowiedźcie sobie sami na takie pytania: Jakie macie kolory we wnętrzach? Jaki jest styl? Jakie są u Was dodatki ? Gdzie i jak powiesić zdjęcia na ścianie? Czy wolimy fotografie czy grafiki, obrazy?
Urządzając, remontując, dekorując lub odmieniając wnętrze rozejrzyjcie się po pokoju i zobaczcie co będzie pasowało nie tylko do ściany, ale i do zasłon, podłóg, mebli – do całokształtu.

jak wieszać zdjęcia na ścianie

Zanim wywołamy zdjęcia i kupimy ramki

 • Dobrze jest wywołać wszystkie zdjęcia albo czarno-białe albo kolorowe, tak by było spójnie.
 • Jeśli wywołujemy zdjęcia w kolorze – warto postawić na stonowane, jednobarwne ramki, najlepiej wszystkie w podobnym odcieniu lub stylu.
 • Jeśli zdecydujemy się na czarno-białe zdjęcia w naszej galerii na ścianie – możemy kupić kolorowe ramki. Chcąc osiągnąć bardziej elegancki efekt można pozostać tylko przy bieli i czerni, również przy oprawianiu.
obrazy na ścianie
Kawiarnia Umam w Gdańsku
 • Kiedy decydujemy się na jeden kolor wszystkich ramek nie musimy kompletować kilku czy kilkunastu identycznych ramek. Ciekawy efekt osiągniemy, jeśli pokombinujemy z różnymi kształtami, wzorami, wielkościami, choć barwa będzie ta sama więc nie wda nam się wizualny “bałagan”.
 • Dobrze, by ramki odcinały się od koloru ściany (np. białe ramki znikną na białej ścianie), ale i do niego pasowały (np. na powierzchni w kolorze butelkowej zieleni czerwone ramki wyglądałyby źle, a złote pięknie).
 • Możemy ramki dobrać w kolorze dodatków lub w kolorach dominujących w danym wnętrzu. Zestawiać je na zasadzie podobieństw lub kontrastów. Możemy zrezygnować też całkiem z ramek – wybrać fotoobrazy na płótnie (można takie zamówić np. w Empikfoto) lub użyć antyram.

zdjęcia nad schodami

 • Nie kupujmy ramek w sklepie tylko dlatego, że nam się spodobają, bo potem mogą okazać się, że nie pasują do pomieszczenia lub nie mamy z czym ich zestawić.

 • Jeśli okaże się, że ramka jest za duża do zdjęcia (i nie tylko wtedy zresztą) możemy użyć passe-partout (po polsku już: paspartu), czyli kartonowej ramki, którą umieszcza się w oprawie. Może być ona w dowolnym kolorze. Daje to ciekawy wygląda zdjęciom i obrazom.
zdjęcia nad kominkiem
Warto dobrze wyeksponować, oświetlić naszą galerię. Tutaj piękna dekoracja nad kominkiem w pięknym pensjonacie Stara Wędzarnia w Sobieszewie

 

Zanim powiesimy zdjęcia na ścianie

 • Pomyślmy, w jakich miejscach warto zrobić galerię zdjęć i obrazków na ścianie? Na gładkich, jednobarwnych ścianach, czy tych które zdobi cegła lub beton architektoniczny – wtedy ładnie prezentują się zdjęcia. Jeśli mamy wzorzystą tapetę, to sama w sobie jest ona już ozdobą i może być już nadmiar dekoracji czy kolorów.
 • Zdecydujmy, czy chcemy by było “geometrycznie”, by zdjęcia były ułożone na ścianie w równych, symetrycznych rzędach – pionowo, poziomo lub w rozproszonej “chmurze”. Pierwsza opcja daje większe poczucie ładu. Druga –  swobodę; wygląda to “lżej”, nie musimy pilnować idealnych odstępów i jeśli chcemy z czasem rozszerzać, powiększać naszą galerię – to jest dobry wybór.

 • Rozłóżmy zdjęcia na podłodze czy dywanie i zróbmy tam wizualizacje tego, co ma znaleźć się na ścianie. Ustawiajmy tak by pasowało i byśmy mogli zobaczyć, jak będzie wyglądała nasza galeria ścienna. Potem zróbmy zdjęcie całości i na podstawie tego będziemy wiedzieć, gdzie która ramka ma się znaleźć.
 • Do wyznaczania miejsc na w naszej galerii zdjęć przyda się ołówek, którym zaznaczymy na ścianie miejsce przywieszenia. Pomocna będzie też poziomica, która określi czy ramka jest równo położona.

 • PATENT: możemy ramki ułożyć na podłodze na dużym papierze – brystolu lub na… papierze prezentowym (na jego gładkiej, wewnętrznej stronie) i odrysować gdzie która ramka ma się znajdować. Lepiej do tego użyć flamastra, by ołówek czy długopis nie przebił cienkiego papieru. Na naszym “szkicu” zaznaczamy środek każdej ramki – tam, gdzie ma być przybite gwoździki. Potem możemy nasz papier – “mapę”  przykleić do ściany taśmą klejącą i mamy cały zarys na ścianie. W ten sposób wiemy, gdzie wywiercić otwory pod haczyk/gwóźdź (wiercimy przez papier). To znacznie ułatwi i przyspieszy pracę.

galeria obrazów na ścianie

Jak wieszać zdjęcia na ścianie?

 • Można skorzystać z tradycyjnych metod: gwóźdź i młotek lub wkrętarka i wkręty. Najlepiej do każdego zdjęcia użyć po dwa gwoździki, przy obu górnych rogach. Jeśli powiesimy na jednym – obrazek może się przekrzywiać i nie wisieć prosto.

  Minusem tego rozwiązania jest to, że potem zostają w ścianie nieestetyczne dziury.

 • Najbardziej polecam użycie nowoczesnych rzepów, plastrów, haczyków np. marki Tesa, które można w razie potrzeby z łatwością odkleić ze ściany. Przy zakupie sprawdźmy jednak wytrzymałość danego narzędzia – jedno może utrzymać przedmiot nawet kilku kilogramowy, a inny sprzęt moża być przystosowany do niewielkiej wagi.

 • Teoretycznie można powiesić też zdjęcia na ścianie za sprawą taśmy dwustronnej, jednak odradzałabym to. Taśmę ciężko jest usunąć, a w najgorszym przypadku może odejść razem z farbą ze ściany…

obrazy na ścianie w kuchni


Zdjęcia a obrazki, plakaty

Jeśli zamiast fotografii chcecie stworzyć galerię z obrazków na ścianie lub powiesić kilka obrazów, warto kierować się tym, by były w podobnym stylu. Nie muszą być autorstwa tego samego artysty, ale dobrze jeśli mają wspólny motyw czy technikę, w której zostały namalowane.

Jeśli wybieramy np. nowoczesne grafiki (ładnie prezentują się z paspartu) – bądźmy wierni temu stylowi. Plakaty zestawmy z plakatami (polecam je oprawić w antyramie) itd. We wnętrzach w starym klimacie sprawdzą się klasyczne obrazy dawnych malarzy. A jeśli na ścianie mają zawisnąć dziecięce rysunki, które zazwyczaj są bardzo kolorowe – dobrze jest wybrać minimalistyczne ramki, by nie działo się tam za wiele.

grafiki na ścianie

Galerię na ścianie możemy też zrobić z… luster. Tu możemy pobawić się różnymi oprawami, kształtami lub wykorzystać kilka takich samych lusterek, ale umieszczając się w oryginalnych konfiguracjach.

 

Nasza galeria zdjęć i obrazków na ścianie

W naszym mieszkaniu mamy jedną galerię zdjęć nad kanapą w dużym pokoju, czyli w miejscu, gdzie większość osób decyduje się na takie ozdoby. Salon mamy szary, białe meble, dodatki żółto-limonkowe. Ramki są białe i szare (znacznie różniące się od kolorów ścian) i postawiliśmy na artystyczny nieład, jak to określiłam wcześniej  “chmurę”. 

zdjęcia na ścianie w salonie

W przedpokoju, na wąskiej ścianie obok kinkietu wisi w rzędzie kilka obrazków – szkiców w pastelowych odcieniach, wszystkie w tych samych ramkach. 

obrazy na ścianie akwarele

A w jakich pomieszczeniach często tworzy się zdjęciową galerię? W salonie, w kuchni, w korytarzu nad schodami, w sypialni, pokoju dziecięcym, a nawet łazience. Często można spotkać też takie ozdoby w restauracjach czy hotelach. Wszystko zależy od wnętrza i naszej wyobraźni.

Pamiętajcie jednak jeśli marzy Wam się galeria zdjęć i obrazków na ścianie – te zasady, wskazówki mogą Wam pomóc, ale nie są żadnymi regułai, których trzeba przestrzegać. Spisałam je na zasadzie moich pomysłów, doświadczeń, naszych podróży i obserwacji, a także na podstawie serwisów i programów wnętrzarskich. Ważne jest, byście dobierając fotografie czy ramki patrzyli na to co Wam pasuje i się podoba, tak byście jak najlepiej czuli się w swoich wnętrzach.

A jak wyglądają Wasze galerie zdjęć i obrazków na ścianie? Pokażcie zdjęcia w komentarzach 🙂 Jeśli macie swoje spostrzeżenia, które mogą pomóc innym – czekamy również na nie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *