Jak zrobić napis na drewnie – drewniany szyld?

Dostaliśmy wiadomość, że ktoś z obserwatorów naszej strony, marzy o drewnianym napisie przy domu. Nie takim przemysłowym, ale takim, który ozdobi ogród, który będzie można powiesić między dwoma drzewami. Kojarzycie pewnie jak w amerykańskich filmach rancza mają swoje nazwy, wyryte na drewnianych dechach? To tu miała powstać bardziej elegancka wersja takiego napisu. Podjęliśmy się zlecenia i wyszedł “Zielony zakątek”. Jak stworzyliśmy drewniane litery i całą oprawę?

 

Drewniany napis i wycinane litery

Nad furtką, w ogrodzie, nad trawą i rabatkami z kwiatami, były dwa drzewa, które dawniej musiały być przycięte. Same, bez gałęzi, korony nie wyglądały zbyt ładnie, było tam pusto i po prostu czegoś brakowało. Stąd powstał pomysł, by zwieńczyć, ozdobić je drewnianym napisem. Właścicielka działki wymyśliła nazwę – niech to będzie “zielony zakątek”, bo tam miała swoje, krzewy owocowe i wszędzie w około panowała piękna zieleń. 

zielony zakątek - szyld


Chcąc zrobić ozdobny napis na drewnie trzeba było zacząć od pomiarów i rozrysowania, rozplanowania. Na pierwszy rzut oka odległość między dwoma pniami wydawała się nieduża. Wszystko jednak trzeba zmierzyć, no i tu wyszło ponad 2,5 metra, a biorąc pod uwagę to, że deska powinna wystawać z obu stron drzew, musieliśmy przygotować 3 metrowe listwy. Powstały one z długich, własnoręcznie oheblowanych (wcześniej wysuszonych) desek.

Żeby deski (stanowiące podstawę, tło napisu) były stabilne, i żeby z czasem się nie wygięły, została przygotowana i przyczepiona z tyłu klejonka. Dla niewtajemniczonych: jest to połączonych wiele małych deseczek (każda wcześniej ręcznie została przycięta, oszlifowana i przyklejona klejem do drewna). Klejonka, sama w sobie może też pełnić funkcje ozdobne, np. jako designerski blat do stołu czy dekoracja ścienna. Naprawdę fajnie wygląda połączenie różnych, niewielkich kawałków drewna, niczym puzzli, gdzie każdy z nich ma inne słoje, wzór, a razem tworzą ciekawą całość.

 

Jak zrobić drewniane litery – wyciąć litery z drewna?


Oczywiście można zamówić litery, znaki z internetu, jednak jest to droższe rozwiązanie i gotowe. A tutaj chodzi o własnoręcznie wykonaną pracę, gdzie odpowiadamy za każdy szczegół, uczymy się nowych technik i tworzymy coś swojego. Jak więc zrobić drewniane literki? 

litery drewniane

Najpierw wybraliśmy ładną czcionkę w Wordzie i zrobiliśmy napis. To był nasz szkic. Wydrukowaliśmy każdy znak na osobnej kartce i wycięliśmy każdą literę osobno. W ten sposób powstał szablon. Dobrze jest drukować na grubszym papierze, bo później łatwiej odrysowywać litery na drewienkach.

Uprzednio przygotowaliśmy też drewniane klocki, z których miały być wycinane litery. Każdy z nich był przycięty, oszlifowany, wcześniej też wysuszony. Na każdym ręcznie odrysowaliśmy poszczególne litery, a potem było to wycinane na wyrzynarce. Takie litery czy wzory można też wycinać ze sklejki – będzie łatwiej, jednak jeśli zależy nam na podkreśleniu efektu 3D – drewno bardziej się nada. Cięcie w drewnie jest bardziej czasochłonne, ale też wzory są mocniej uwypuklone. Na koniec każdą z liter warto przeciągnąć szlifierką kątową lub papierem ściernym – w zależności jak bardzo chcemy wygładzić nasze “wycinaki”.

wycinanie liter z drewna

 

Malujemy napis na drewnie

Chcąc jeszcze bardziej podkreślić litery i stworzyć efekt 3D napisu na drewnie, litery zrobiliśmy w innym odcieniu niż tło. W ten sposób stały się bardziej widoczne. Wybraliśmy brązy – kolory najbliższe naturalnym, drewnianym barwom. 

drewniane literki

Zamiast malować drewno, warto użyć bejcy, która podkreśli naturalną strukturę materiału, nie zakrywając całkowicie jako faktury. Bejca do drewna nada delikatny odcień, a każda jej kolejna aplikacja go pogłębi.. Uwaga: trzeba robić to dokładnie, by nie powstały zacieki. Do malowania użyliśmy zwykłego pędzla.

litery z drewna na zamówienie

Na koniec zaznaczyliśmy na naszej desce, gdzie ma znaleźć się każda z liter. Zostały one posmarowane klejem do drewna i przyklejona do tła. Dodatkowym zabezpieczeniem były też gwoździe. Za sprawą wkrętarki każda litera została dodatkowo przytwierdzona od tyłu sklejki. Śrubek nie widać, a jest stabilniej.

klejonka drewniana

 

Jak zabezpieczyć drewno przed czynnikami zewnętrznymi?

Taki drewniany napis, skoro ma stać/wisieć na dworze, musi być odpowiednio zaimpregnowany. Trzeba go uodpornić na wilgoć, na siłę wiatru czy oddziaływanie promieni słonecznych i blaknięcie. Sprawdzi się do tego lakier ochronny do drewna. Wybierzcie ten, który jest przeznaczony na zewnątrz i do wysokich temperatur (może to być też lakier do jachtów). My postawiliśmy na matowy lakier i pomalowaliśmy nim całość – tło, litery, brzegi oraz tył. Powtórzyliśmy to trzy razy i odczekaliśmy kilka dni, aż wszystko spokojnie wyschnie.

lakier do drewna

Pamiętajcie też, że nawet bezbarwny lakier przyciemni kolor drewna. Nada mu cieplejszy, bardziej wyrazisty odcień.
A jeśli chcecie dowiedzieć się jaka jest różnica między drewnem lakierowanym, a olejowanym i jak zabezpieczyć w domu np. drewniany blat – przeczytajcie nasz wcześniejszy wpis na blogu.

drewniany napis do ogrodu

Mocowanie drewnianego napisu

Metod na przywieszenie napisu może być wiele. Nie chcieliśmy ingerować w strukturę drzewa, dlatego zrobiliśmy specjalne kątowniki. Zostały one umieszczone z tyłu, co sprawiło, że wiązania nie są widoczne.

Montaż nie był łatwy, tyle drewna sporo waży, ale udało się! Jak Wam się podoba taki napis na drewnie, drewniany szyld? Robił ktoś z Was coś podobnego? Pochwalcie się swoimi doświadczeniami. 

napis na drewnie

A może chcielibyście ozdobić Wasz dom, ogród, biuro, a może nawet budę dla pas takimi drewnianymi literami?
Możecie napisać do nas na FB, jeśli chcielibyście zamówić dowolny napis na drewnie. Wspólnie stworzymy fajny projekt!

ozdoby do ogrodu

 

3 thoughts on “Jak zrobić napis na drewnie – drewniany szyld?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *