Choć wakacje już minęły i kończą się upały, to z sentymentem wspominamy nasze podróże. A z tym zwykle kojarzy się słońce, morze, plaża. W Ameryce na tym właśnie bazuje i tym inspiruje się wnętrzarski styl hampton, w jakim urządza się letnie posiadłości. A gdyby tak w naszym mieszkaniu czy pokoju odwzorować ten elegancki, nadmorski klimat? Poznajcie piękne wnętrza w stylu hampton. Na czym on polega? Czy sprawdzi on się w mieście lub na polskiej wsi?
Inspirujący styl hampton
Impulsem do powstania tego stylu wnętrzarskiego był wystrój willi w East Hampton (miasto niedaleko Nowego Jorku) i Southampton na Long Island. Tam na letni wypoczynek przyjeżdżali mieszkańcy Manhattanu. Zaczęli oni urządzać swoje posiadłości w przytulnym klimacie pasującym do otaczającej ich nadmorskiej okolicy.
Mieszali też elementy z różnych epok (np. wiktoriańskiej), stylów (np. skandynawskiego, shabby chic), klasykę zestawiano z nowoczesnością, tak by stworzyć piękne, eleganckie i funkcjonalne wnętrza.
W podobnym klimacie zaczęły powstawać też pensjonaty na całym świecie. Wiele projektantów uznało również, że styl nadmorski nie musi się ograniczać tylko do letnich apartamentów, ale może zagościć w każdym domu, mieszkaniu, ogrodzie, niezależnie od jego położenia.
Drewno i naturalne surowce
Wyobraźmy sobie, że jesteśmy na plaży… Co mamy przed oczami? Morze, piasek wśród którego można znaleźć muszle i kamienie. Sieci rybackie rozwieszone na gałęziach, liny do których przywiązany jest kuter, wydmy i drzewa poprzewracane dawniej przez sztorm. To właśnie są inspiracje i surowce wykorzystywane przy wnętrzach w stylu hampton.
Pojawia się tam m. in. surowe drewno, len, naturalne materiały. Wśród ozdób królują muszle, rozgwiazdy, kompozycje z wykorzystaniem piasku oraz lin.
Stoliki mogą być drewniane (polecamy też drewniane dodatki na ścianę np. zegary z plastrów drzew), a w krzesłach czy koszach użyta jest wiklina.
Kolory w stylu hampton
Bazą jest biel – wnętrza są rozbielone, jasne, zgaszone i klimatyczne. Często na ścianach są białe deski, może pojawiać się postarzane drewno, delikatne szarości, pastele, beże lub słoneczny żółty. Do tego koniecznie przeróżne odcienie niebieskiego – od błękitu po turkus, morski czy nawet granat. A okna ozdobią okiennice.
Czasem, w dodatkach, mogą pojawić się paski, koral, czerwień, bo nawiązuje to też do marynarskiego stylu. Roślinność nadmorska i takie motywy pojawiają się również na obrazkach ściennych. A zamiast fal za oknem możemy na ścianie użyć tapety w plażowym klimacie.
Nadmorskie oświetlenie
Ważne, by było nastrojowe i eleganckie. Przydadzą się klimatyczne lampy stojące z abażurami, świeczki, kominek, duży, stylowy żyrandol np. ze srebrnym lub metalowym stelażem. Pomieszczenia powiększają też lustra (często w kształcie słońca) odbijające światło.
Wygoda i minimalizm we wnętrzach
Wnętrza, które stały się inspiracją do tego stylu, z założenia były pokojami wypoczynkowymi. Dlatego stawia się na komfort – liczą się duże, jasne przestrzenie, wygodne kanapy, miękkie poduchy, zdobienia, ale bez przesady, bo minimalizm jest tu cenny. Stawiamy na przytulne wnętrze, w którym się zrelaksujemy i przeniesiemy nad nadmorską plażę i odpłyniemy we wspomnieniach.
Styl hampton sprawdzi się w salonie, sypialni, kuchni, gabinecie, łazience, pokoju dziecięcym. Po prostu wszędzie. Jest ponadczasowy i elegancki. Możemy udekorować tak jedno pomieszczenie albo całe mieszkanie i stworzyć sobie własną nadmorską rezydencję w… mieście lub na polskiej wsi.
Bardzo podoba mi się ten styl, bo kojarzy mi się z wakacjami nad morzem!
Ten styl trafia w mój gust, przemawia do mnie połączenie bieli z różnymi odcieniami niebieskiego. Kapitalne dodatki, zwłaszcza żaglówka umieszczona na stole 🙂
Mi też się bardzo podoba ten styl, choć w mieszkaniu u nas dominują szarości we wnętrzach, ale marzy mi się domek nad morzem i takie urządzenie jego 🙂