Wakacje, długi weekend, urlop to zazwyczaj moment, kiedy decydujemy się na remont mieszkania lub domu. Jak sprawić, by przebiegł on sprawnie? Jak się nie wykosztować? Jak przeprowadzić go samemu? I w końcu – od czego zacząć remont? Odnawialiśmy już wiele wnętrz, dlatego spisaliśmy praktyczne porady, które przydadzą się przy pracach remontowych i budowlanych. Sprawdźcie sami!
Jak przygotować się do remontu mieszkania?
Plan remontu – krok po kroku:
- Zaplanujcie budżet
Pomyślcie ile pieniędzy jesteście w stanie przeznaczyć na remont danego pomieszczenia. Weźcie pod uwagę też to, że nawet jak oszacujecie, ile wyniesie Was remont, to i tak zazwyczaj trzeba doliczyć do tego jeszcze z 10% więcej, na tzw. nieprzewidziane wydatki.
2. Wymierzcie pomieszczenie
Sprawdźcie długości i wysokość ścian, obliczcie powierzchnię pokoju i dokładne wymiary. W ten sposób będzie Wam łatwiej stwierdzić np. ile litrów farby będzie potrzebnych do odmalowania sufitu, czy ile m2 płytek trzeba kupić.
- Szukajcie inspiracji
Na stronach internetowych, blogach, w gazetach czy programach wnętrzarskich. Jeździjcie też po sklepach – oglądajcie gotowe stylizacje, wizualizacje pomieszczeń, patrzcie też na produkty, meble, dodatki, które by Wam pasowały i twórzcie w głowie swoją wizję nowego wnętrza.
- Wybierzcie kolorystykę i styl
Sprawdźcie jakie wnętrza Wam się podobają – nowoczesne czy klasyczne? Jaki wystrój będzie pasował do reszty Waszego mieszkania/domu, tak by stanowiło to spójną całość?
Wybierzcie też 2 kolory podstawowe + 1 kolor dodatków, np. robimy kuchnię szaro-białą, a ożywimy ją dodatkami w kolorze miętowym. Mając określone barwy – będzie Wam łatwiej dopasowywać elementy wystroju wnętrza, nie wprowadzając chaosu.
- Narysujcie projekt
Nie musicie mieć talentu plastycznego, umieć rysunku technicznego czy znać programy graficzne. Wystarczy kartka papieru, na której rysujemy rzut pomieszczenia. Najlepiej umieścić tam też wymiary i zobrazować własną wizję – gdzie jaka szafka, jakie płytki – rysujcie i opisujcie. Najłatwiej robić to ołówkiem, bo w trakcie remontu Wasze wizje, jak i ustawienia mebli mogą się wielokrotnie zmieniać. A szkic ten z pewnością się przyda.
- Zróbcie listę zakupów
Planując remont łazienki czy odnawiając kuchnię zjeździliśmy wiele sklepów oglądając płytki, zlewy itp. Robiliśmy zdjęcia i zapisywaliśmy sobie, gdzie co jest ładnego, gdzie co ile kosztuje, co gdzie jest w promocji. Na podstawie tego stworzyliśmy precyzyjną listę zakupów i z nią jeździliśmy do odpowiednich sklepów. Prosta rzecz, a pozwoli zaoszczędzić i czas i pieniądze!
- Mądrze kupujcie
- Kupujcie z zapasem. Jeśli np. na Waszą podłogę potrzeba kupić pięć opakowań płytek – kupcie o jedno opakowanie więcej. Jeśli coś się zniszczy po latach – łatwo uzupełnicie ubytki, a w sklepach może już nie być takiej samej serii płytek.
- Szukajcie promocji, okazji zniżek, sprawdzajcie ceny w różnych sklepach.
- Nie kupujcie pod wpływem emocji – “jakie to piękne!” – myślcie od razu do czego dany przedmiot pasuje, z czym można go zestawić, jak połączyć.
- Jeśli zamawiacie meble/sprzęty w sklepach internetowych – zorientujcie się wcześniej czy są one w sklepach stacjonarnych. Nawet jeśli są droższe, to jedźcie, obejrzyjcie je na żywo i jeśli się Wam spodobają – zamówcie taniej przez internet.
- Samemu czy z ekipą?
Polecamy wziąć się samemu za remont mieszkania. Nawet jeśli nie ma się doświadczenia – jest to nowe wyzwanie, które choć pracochłonne, może okazać się naprawdę czymś fajnym.
Zanim jednak się do tego zabierzecie – warto najpierw zdobyć merytoryczną wiedzę, mieć pomysły i plan działania, po to by potem wszystko poszło sprawnie.
Jeśli jednak zdecydujecie się na ekipę remontową – dobrze jest wziąć firmę z polecenia. W internecie ogłoszeń jest bardzo wiele, ale jeśli wiem, że np. ci fachowcy remontowali mieszkanie naszych znajomych – zaciągnijmy opinii, zobaczmy efekty ich pracy. Koszt działań ekipy remontowej, to w zależności od zadań, wielkości pomieszczenia i zakresu obowiązków – wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy.
- Przygotujcie mieszkanie do remontu
Najlepiej remontować wiosną, latem lub wczesną jesienią, ze względu na dłuższe dni, światło słoneczne, a także lepszą pogodę, temperaturę. Jeśli np. malujemy mieszkania – dobrze jest je potem porządnie wywietrzyć więc najlepiej robić to latem.
Trzeba pamiętać też nie tylko o nowych meblach i sprzętach, ale i o zabezpieczeniu starych, tak by nic nie poniszczyć, nie pobrudzić nowych podłóg. Nie zapomnicie o foliach malarskich, przykryciu podłogi czy zabezpieczeniu otoczenia.
- Pamiętajcie o sąsiadach
Jeśli jest to remont czy urządzanie domu – jest łatwiej, bo nikt nie mieszka z nami przez ścianę. Jeśli jednak remontujemy mieszkanie dobrze jest najpierw zapoznać się z regulaminem spółdzielni (w jakich godzinach jest cisza nocna – zdziwicie się, że nie zawsze jest to godzina 22…) i planem naszego mieszkania (gdzie są rury, które ściany są działowe i których nie można ruszać itp.). Uprzedźcie też sąsiadów o planowanych pracach – najbliższych najlepiej osobiście, a resztę można poinformować wieszając kartkę na klatce schodowej. W razie jakiś skarg na hałas – warto mieć zabezpieczenie w postaci tego, że zgłosiliście to pozostałym lokatorom.
No to co? Czas zabrać się za remont 🙂 Jeśli macie jakieś pytania czy komentarze – zostawcie je w komentarzach. Więcej remontowych porad umieścimy w dalszych tekstach z remontowego cyklu. Życzymy owocnych prac!
*Efekty naszych remontów możecie m.in. zobaczyć tutaj, czyli we wcześniejszych artykułach:
- remont kuchni ->
Remont kuchni w bloku – inspiracje
- remont toalety ->
Remont ubikacji – jak odnowić toaletę?
Bardzo przydatne porady i ciekawie napisane
Cieszę się, że się przydało 🙂
Pierwszym krokiem powinno być znalezienie dobrej, sprawdzonej ekipy – bez tego żadne remont się nie uda. Ja zwykle szukam na building-companion – jest duży wybór, są też od razu oceny.
Racja, jeśli remontujemy z ekipą. Sprawdzeni fachowcy, którzy porządnie wszystko wykonają to jest bardzo ważne, choć tu opisaliśmy sytuację, gdy sami zabieramy się ze remont 🙂
Bardzo dobry post. Ciekawy blog.
Cieszymy się i dziękujemy. Zachęcamy do obserwowania nas na FB 😉
Bardzo dobrze, że wpisaliście budżet na pierwszym miejscu, bo niestety niektórzy nie zdają sobie nawet sprawy ile mogą pieniędzy przeznaczyć :O
Też uważamy, że oszacowanie budżetu – zanim zacznie się prace – jest bardzo ważne 🙂
I appreciate, cause I discovered just what I used to be taking a look for.
You’ve ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day.
Bye
Wszystko też zależy od tego, czy przeprowadzamy remont na własną rękę, czy szukamy do tego odpowiednich fachowców. Wtedy trzeba uwzględnić to już na początku w planowanym. budżecie.