jak urządzić domowe biuro

Jak urządzić domowe biuro-home office? Inspiracje i porady

Domowe biuro zaplanować można przy urządzaniu nowego domu czy remoncie mieszkania, ale i w sytuacjach pracy zdalnej, kiedy nagle musimy przestawić się na tryb home office. Zobaczcie, jak od nowa urządzić sobie gabinet lub jak wygospodarować miejsce w mieszkaniu i zaaranżować je jako biuro – wygodne miejsce do pracy tymczasowej.

 

 1. Home office – domowe biuro – jak tymczasowo przystosować sobie mieszkanie do pracy?

Jeśli nagle, z różnych przyczyn, musimy zamienić pracę w siedzibie firmy na pracę w domu i może się to przedłużać, to warto przygotować sobie odpowiednie miejsce. Nie zawsze jednak mamy duży metraż, wolny pokój czy biurko. Jak więc sobie poradzić, na co zwrócić uwagę?

jak pracować w domu

 

 • Wybór miejsca – zastanówmy się, gdzie nam będzie najwygodniej i zdecydujmy się na jedno, stałe miejsce, w którym będziemy mogli codziennie zasiąść do pracy. To sprawi, że będzie nam łatwiej przestrzegać samodyscypliny i porządku, a także ułatwi skupienie się na naszych zajęciach. Najlepiej jakby było to miejsce, gdzie będziemy mogli usiąść, trzymać materiały, laptopa – i jeśli to możliwe, by nie przekładać ani nie chować tego każdego dnia. Jak tak się nie da – weźmy pudełko/skrzynkę, w której zgromadzimy nasze narzędzia pracy – co rano wyjmować, a wieczorem chować. Jednak wszystko będziemy mieć pod ręką, szybko do wyjęcia w razie pilnej potrzeby.

  Miejscem, przestrzenią do naszej pracy tymczasowej może być biurko, kawałek stołu w kuchni czy stolik w salonie (lepiej nie łóżko, czy kanapa, bo to kojarzy się z odpoczynkiem i łatwiej się rozleniwić). Sprzątnijmy je najpierw ze wszystkich zbędnych rzeczy. Postawmy na minimalizm. Wybierzmy tylko najpotrzebniejsze rzeczy – np. laptop, notes, segregator z papierami, nie rozpraszajmy się zbędnymi bibelotami.

jak pracować zdalnie w domu

 

 • Odizolowanie się od innych domowników – postarajmy się, by nasze miejsce do pracy było w odrębnym pokoju, by móc się w nim zamknąć. Jeśli nie ma takiej możliwości – by było chociaż kącikiem, gdzie będziemy mogli w spokoju wypełniać zawodowe obowiązki.Jeśli w domu pracuje kilka osób, to najlepiej by na te 8 godzin roboczych, każde siedziało w innym miejscu, by nikt sobie nie przeszkadzał.
  W sytuacji, gdy mamy kawalerkę  – można pomyśleć o parawanie (metalowym, drewnianym, bambusowym) lub o przestawieniu szafki, regału – co podzieli pokój lub stworzy tymczasową ściankę działową. Takie gotowe, ruchome ścianki można też kupić online np. w Ikei. To sprawi, że będziemy mieć choć odrobinę prywatności, a miejsce do pracy będzie oddzielone od przestrzeni do spania czy jedzenia. Nie bójmy się robić małych przemeblowań!
IKEA RISÖR Ścianka działowa
Ścianka z Ikei – zdjęcie ze sklepu internetowego

 

 • Oświetlenie – idealnie byłoby jakby nasze domowe biuro miało w ciągu dnia oświetlenie dzienne (np. bliskość okna), a wieczorami dobre oświetlenie sztuczne. Żyrandol rozprasza światło po całym pokoju, dlatego dobrze jest na nasze biurko wziąć lub kupić zwykłą lampkę do czytania albo przestawić stojącą lampę (którą mamy np. przy fotelu), tak by oświetlała nam blat, papiery, komputer. Szczególnie polecamy taką z ruchomą rączką, aby można było ją regulować i dopasowywać. Jako ciekawostka – zobaczcie jaką my skonstruowaliśmy lampę z recyklingu – jeśli komuś się spodoba, napiszcie do nas na FB – jest ona do kupienia i jest to unikat.

domowe biuro aranżacje

 

 • Wygoda siedzenia – nie stołek, nie puf, nie fotel a wygodne krzesło najlepiej się sprawdzi. Może można pożyczyć fotel obrotowy od dzieci, albo istnieje możliwość wypożyczenia z naszej pracy, firmy swojego krzesła – wszystko jest to ustalenia. Jeśli nie, to postawcie coś, co ma oparcie, nawet zwykłe kuchenne krzesło. Chodzi o to, by nie męczyć kręgosłupa.

  Dla komfortu naszej pracy domowej warto często wietrzyć nasze małe home office, mieć przy sobie też szklankę wody, słuchawki i zatyczki do uszu. Do trzymania wszystkich dodatkowych rzeczy, czy nawet jako półkę, można wykorzystać zwykły stolik kawowy, który przystawimy sobie do naszego biurka.
  Starajmy się też pracować w regularnych godzinach i przebierać się z piżamy, nawet jeśli wykonujemy zadanie zdalne, na komputerze. To sprawi, że poczujemy się jak w firmie, że będziemy trzymać się roboczych nawyków i nie wyjdziemy z dotychczasowego rytmu.

home office - jak pracować z domu

 

Nasze własne home office – jak na szybko przygotowaliśmy domowe biuro?

W naszym wypadku, kiedy oboje z mężem byliśmy zmuszeni pracować zdalnie w okresie pandemii, na biuro wybraliśmy… składzik. Mamy jeden niewielki pokój, który na razie stoi wolny i w którym była deska do prasowania, rozłożona suszarka na pranie, kilka kartonów i moje biurko z lat szkolnych, na którym stała maszyna do szycia. W momencie, gdy dowiedzieliśmy się, że posiedzimy w domu dłużej – wzięliśmy się za składziki. Suszarka i deska do prasowania zostały złożone i wyniesione za szafę, maszyna do szycia trafiła do futerału. Wszystko zostało ułożone, posprzątane, a niepotrzebne rzeczy usunęliśmy, by stworzyć swobodną przestrzeń. Okna i biurko zostały umyte. Pokój okazał się dużo większy, niż wyglądał wcześniej!

Wykorzystaliśmy stary monitor od dawnego komputera i podpięliśmy go do laptopa, wyciągnęliśmy też lampkę z czasów uczniowskich. W kącie pokoju postawiliśmy dodatkowe krzesło, bo mąż dużo rozmawia przez telefon w trakcie pracy i gdyby chciał odejść od biurka – miał wygodne miejsce pod oknem. Na parapet trafił kwiatek – tak by po prostu przyjemniej się tam przebywało, by czymś ozdobić surowe wnętrze.. W ten sposób bez dodatkowych nakładów finansowych, dosłownie w godzinę przygotowaliśmy i urządziliśmy nasze małe home office. Praca w takim miejscu stała się naprawdę wygodna i przyjemna.

tymczasowe domowe biuro

 

2. Jak urządzić, zaprojektować gabinet – domowe biuro od podstaw? Jak stworzyć pokój do pracy?

Jeśli mamy możliwość urządzania pokoju od nowa, to mamy zadanie ułatwione i wolną przestrzeń home office do wykorzystania. Polecamy wtedy również zapoznanie się z powyższymi wskazówkami, one też mogą Wam się przydać. O czym jeszcze pomyśleć przy rozplanowaniu gabinetu? Od czego zacząć projektowanie domowego biura?

domowe biuro aranżacje

 

 • Biurko i krzesło – zainwestujcie w duże, wygodne biurko, najlepiej z szufladami i szafkami, by było miejsce do przechowywania artykułów biurowych. Przyda się też szeroki blat, na którym w razie potrzeby, a patrzymy przyszłościowo, zmieści się dodatkowy monitor czy sprzęt elektroniczny. Dopasujcie wysokość biurka do swojego wzrostu. Są biurka, gdzie można to regulować, a jeśli nie – najlepiej przetestować w sklepie lub postawić na krzesło z regulowaną wysokością.Dlatego warto wybrać właśnie takie specjalne krzesło biurowe, które jest przystosowane do długiej pracy i dopasowane tak, by odciążyć nasz kręgosłup i ramiona. A skoro i krzesło obrotowe, na kółkach – to pomyślmy wcześniej o podłodze, by nie była zniszczona (najbardziej może ucierpieć drewniana). Może specjalne nakładki lub wykładzina.Biurko dobrze ustawić jest w jasnym miejscu. Lepiej unikać siedzenia tyłem do okna, bo słońce może odbijać się w monitorze komputera. Można też pomyśleć o odpowiednich roletach czy zasłonach. Latem zasłonią słońce, zimą będą dodatkową izolacją ciepła, a cały rok będą wizualnie zdobić pomieszczenie.

domowe biurko

 

 • Regały i szafki – w zależności od tego, jak dużo macie dokumentów do przechowywania, książek czy materiałów potrzebnych do pracy – o takich meblach powinniście pomyśleć. Na pewno przydadzą się szafki z szufladkami, w których będziecie mogli schować część rzeczy. Niezbędne też mogą okazać się słupki, które pomieszczą segregatory. Pomyślcie też jaki sprzęt będziecie mieć i co gdzie ustawić. To przyda się już na etapie planowania przestrzeni gabinetu.Ozdobą każdego domowego biura jest biblioteczka – może być oszklona, mogą to być same półki. Jeśli przyjmujecie gości, kontrahentów w Waszym domowym biurze, to taka biblioteczka będzie prezentować się pięknie, a i pokaże Wasz profesjonalizm, znajomość tematu.

meble do domowego biura

 

 • Oświetlenie – przyda się zarówno oświetlenie sufitowe, jak i lampka na biurku. Jeśli jesteśmy praworęczni, to światło (przy pisaniu itd.) powinniśmy mieć z lewej strony. Nie będziemy wtedy sami rzucać sobie cienia, ani zasłaniać własnej pracy. Dlatego, kiedy mamy zaaranżować na domowe biuro długi i wąski pokój i zastanawiamy się gdzie ustawić biurko – najlepiej pod oknem, a jeśli nie mamy możliwości, to tak by światło z okna padało nam po właściwej stronie.

oświetlenie w gabinecie

 

 • Przytulny kącik – jeśli jest miejsce można pomyśleć o dodatkowym rozwiązaniu, np. postawić w rogu fotel, mały stolik, lampę stojąca. Przyda się to nam zawsze, kiedy będziemy chcieli odejść od biurka, coś poczytać, porozmawiać przez telefon. Będzie to też wygodne miejsce, gdy ktoś nas odwiedzi w naszym gabinecie i będzie mógł usiąść sobie, napić się kawy, porozmawiać z nami. Chyba że uwzględnimy, że z drugiej strony biurka ktoś może usiąść, na przeciwko nas (np. jeśli udzielamy korepetycji itp.).

miejsce do pracy w domu

 

 • Dodatki do home office – kiedy mamy więcej miejsca w naszym małym home office, to postawmy też kwiaty, które ocieplą i ożywią wystrój wnętrza. Na ścianach możemy powiesić tablicę magnetyczną lub część ściany pomalować farbą tablicową (o farbie tablicowej przeczytacie tutaj), by zapisywać sobie tam plan dnia czy ważne rzeczy.

farba tablicowa na ścianie

 

 • Kolory w pokoju biurowym – polecamy wybrać też spokojne, stonowane kolory farb, by ułatwić koncentrację i skupienie – beże, szarości, biele. Chyba że potrzebujecie energii do pracy – możecie zaszaleć z barwami dodatków – energetyzujący żółty, a później relaksująca zieleń. Ważne byście dobrze czuli się w takim pomieszczeniu.Z pewnością przyda się też kalendarz, organizer na biurko i zegar (jak samemu zrobić fajny drewniany zegar zobaczycie tutaj). A jeśli na koniec zastanawiacie się czy dać drzwi do gabinetu – odpowiedź zawsze brzmi tak! Możecie pracować przy otwartych, ale kiedy zapragniecie ciszy i spokoju, to zobaczycie, jak się przydają.

domowe biuro inspiracje

 

Mamy nadzieję, że rozjaśniliśmy Wam trochę temat: jak urządzić domowe biuro-home office, a nasze porady i aranżacje w tym pomogą. Podzielcie się też wiedzą i doświadczeniami – jak u Was wyglądają gabinety i miejsca pracy? O czym jeszcze warto pamiętać, co uwzględnić, kiedy chce się stworzyć w mieszkaniu małe biuro?

jak urządzić domowe biuro - home office

3 thoughts on “Jak urządzić domowe biuro-home office? Inspiracje i porady

 1. Home office należy traktować równie poważnie, co prawdziwe biuro. Musimy się czuć w nim dobrze i nic nie powinno rozpraszać. Ważne, żeby był zachowany porządek. 🙂 Bardzo ładne te propozycje na zdjęciach. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *