Domowa spiżarnia

Domowa spiżarnia – jak ją urządzić?

Przy naszej kuchni było dodatkowe, niewielkie miejsce – wnęka/ małe pomieszczenie gospodarcze odgrodzone z przesuwanymi drzwiami. Dawniej znajdował się tam składziki (połączony z garderobą), w którym można było znaleźć dosłownie wszystko… Postanowiliśmy to uporządkować i przerobić. W ten sposób powstała nasza spiżarnia.

 

Jak wykorzystać kuchenną wnękę?

Jeśli macie trochę wolnej przestrzeni w kuchni – warto ją zagospodarować (my zajęliśmy się tym jeszcze zanim wyremontowaliśmy kuchnię – sprawdźcie jak to zrobiliśmy we wcześniejszym wpisie). We wnęce można zamontować półki i ozdobne drzwiczki i w naszym domu już pojawi się mała spiżarnia. To szybki i prosty sposób, by zrobić dodatkową szafkę, schowek, spiżarkę – miejsce w którym można przechowywać żywność: słoiki z dżemami, ogórkami czy opakowania z makaronem, ryżem itp.

Spiżarnia - szafka na przetwory - drzwi ażurowe

 

Nasza spiżarnia

Zaczęliśmy od pomalowania ścian na jasny kolor, by optycznie zwiększyć małą powierzchnię. Potem wymierzyliśmy i rozrysowaliśmy wszystko. Plan był taki: robimy dwa takie same regały – proste, metalowe stelaże z półkami. Po prawej stronie regał na rzeczy kulinarne – przetwory, zapasy, sprzęty np. robot kuchenny. Po lewej niech będzie część przemysłową – środki czystości, narzędzia, odkurzacz. Regały powstały z metalowych profili, pomalowanych na biało, do tego półki z deseczek, które zamówiliśmy. Podobne regały można kupić lub wykonać samemu – tak jak to u nas zrobił mój mąż. Jest to na pewno trochę taniej, ale co najważniejsze uzyskujemy spersonalizowany mebel na wymiar, który jest dokładnie taki, jaki chcemy.

 

I wszystko jasno

Do tego mąż wymyślił oświetlenie półek listwami led. Zamontował je od dołu – przy profilach, na spodzie każdej półki. W ten sposób po kliknięciu włącznika do światła najpierw zapala się górna lampka na suficie, a po sekundzie dołączają do niej listwy ledowe. Daje to delikatne oświetlenie spiżarni i nie jest to wyłącznie “bajer”. W ten sposób widać co jest w zakamarkach półki i bez problemu można łatwo wszystko znaleźć.

Zapraszamy na kanał „Wnętrza w Twoich rękach” na Youtube

Odnowa szafki

Mieliśmy też starą szafkę/komodę, która nigdzie już nie pasowała, ale jednocześnie była pojemna i w całkiem dobrym stanie. Tylko gdzie ją wstawić? Oczywiście idealna będzie spiżarnia! Zmieszczą się tam przecież słoiki czy inne rzeczy, które nie muszą leżeć na wierzchu. Mogliśmy ją wstawić tam tak po prostu – przecież to pomieszczenie gospodarcze, które jest i tak zwykle zamknięte. Ale z drugiej strony dlaczego nie ma tam być ładnie? Postanowiliśmy więc odnowić mebel.

 

Meble w paski

Szafka była oklejona brązową sklejką imitującą ciemne drewno. Wyczyściliśmy ją – pod spodem znaleźliśmy naklejoną kartkę z datą produkcji – 1991 rok – prawdziwy zabytek 😉 Potem była kolej na przetarcie papierem ściernym.

Spiżarka pomalowaliśmy wcześniej na kolor beżowy. Do tego mieliśmy jeszcze resztkę farby w kolorze kawy. Na te barwy przemalowaliśmy szafkę. Zrobiliśmy na niej paski – najpierw pomalowaliśmy całą na jeden kolor, a gdy farba wyschła – okleiliśmy grubą taśmą klejącą i zamalowaliśmy puste pola.

Do tego okazało się, że u rodziców była jeszcze mniejsza wisząca szafka od kompletu – ona również dostała pasiastego motywu i w niej zrobiliśmy apteczkę.
W ten sposób daliśmy nowe życie starem meblom, a nasza spiżarnia ma wiele miejsc do przechowywania i łatwiej utrzymać tam porządek.


A Wy macie w swoim domu lub mieszkaniu spiżarnię? Co w niej przechowujecie?

2 thoughts on “Domowa spiżarnia – jak ją urządzić?

  1. Domowa spiżarnia zawsze była u moich dziadków, rodziców i wiem, że gdy będę miał tylko taką możliwość na pewno pojawi się także w moim domu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *