Ściana z cegły - cegła dekoracyjna w mieszkaniu

Ściana z cegły – jak ją zrobić w mieszkaniu?

Ściana z cegły to modna ozdoba wnętrz. Na rynku jest wiele dostępnych płytek dekoracyjnych imitujących cegłę – białą, czerwoną, czy w innych odcieniach. Niektórzy nawet decydują się użyć prawdziwej, starej cegły. Co wybrać i jak samemu zrobić ścianę z cegły w swoim mieszkaniu lub domu?

 

Kiedy sprawdzi się prawdziwa cegła na ścianie?

W bloku, w mieszkaniach używa się zwykle cegły dekoracyjnej, czyli płytek imitujących cegłę. Jeśli jednak zależy Wam na prawdziwej cegle – i na to są sposoby. Ściana z cegły czerwonej – czemu nie!
Naturalną cegłę można wykorzystać np. w starej kamienicy, kiedy “odkrywamy” oryginalną, czerwoną, ceglaną ścianę. Można to zrobić przy remoncie – skuwając tynk i odrestaurowując starą konstrukcję. Pięknie będzie się prezentowało to we wnętrzach industrialnych, loftowych, a nawet i przy surowym, skandynawskim stylu. Wydobycie “ducha” dawnego wnętrza ciekawie będzie kontrastować z nowoczesnymi meblami. Czerwoną cegłę klinkierową zestawia się z metalem i drewnem. Na takiej ścianie można też np. stworzyć imitację kominka – używając do tego prawdziwych cegieł, a zamiast drewna umieścić w środku świece. Klimat murowany!

W zwykłych mieszkaniach rozwiązaniem może okazać się specjalne wybudowanie ceglanej ściany np. w salonie (polecamy wtedy czerwoną cegłę). W ten sposób można stworzyć oryginalną ściankę pod telewizor, lustro czy obraz. Dodatkowo warto pomyśleć o oświetleniu ledowym. Pamiętajmy jednak, że taka ściana zajmie sporo miejsca i nie wszędzie jest to logistycznie możliwe. Można o tym myśleć też przy gruntownym remoncie, kiedy powstają np. nowe ściany działowe.

W przypadku budowy domu – dobrze jest szybko podjąć decyzję o ścianie z cegły – zanim wszystkie ściany w pomieszczeniu zostaną otynkowane i pomalowane. To najłatwiejsze rozwiązanie. Taką “surową” ścianę możemy zostawić z jednej lub dwóch strony – wtedy np. jednocześnie mamy oryginalną dekorację i w salonie i w przylegającej do niej kuchni lub sypialni.

 

Cegła dekoracyjna – kiedy wybrać płytki imitujące cegłę?

W naszym przypadku zdecydowaliśmy się właśnie na płytki, ponieważ:

 • marzyła nam się ściana z białej cegły i znaleźliśmy ładne płytki dekoracyjne gipsowe, które w prosty sposób można było położyć samemu.
 • nie chcieliśmy zabierać zbyt dużo powierzchni kuchni
 • mieszkamy w bloku, a ściana na której są cegiełki to ściana działowa między nami a sąsiadami – nie można było więc ingerować w strukturę ściany, a dodatkowo warstwa płytek gipsowych posłużyła nam jako warstwa wyciszająca;
 • nie chcieliśmy robić zbyt dużej rewolucji remontowej.

Jeśli chcecie więc zmienić wygląd dotychczasowej ściany i zależy Wam na szybszym i prostszym sposobie na odnowienie wnętrza – postawcie na płytki – cegłę dekoracyjną. Tym bardziej, że są one dziś w bardzo wielu kolorach, wzorach, mające różne struktury – imitujące cegły czy kamień. Można wybierać spośród płytek o różnych wielkościach – np. takich kilkucentymetrowych, jak prawdziwa cegiełka lub większymi kafelkami, panelami – kilkudziesięciocentymetrowymi, które przypominają duże puzzle. Zwykle takie płytki gipsowe mają gotową fugę i jest to praktyczne, wygodne rozwiązanie, a i finalny wygląd jest naprawdę satysfakcjonujący.

 

Jak kłaść cegiełki – płytki dekoracyjne gipsowe?

Postawiliśmy na płytki imitujące cegłę. Były to kafelki z gotową fugą, co dodatkowo zmniejszyło pracę i dało naprawdę dobry efekt. Uznaliśmy, że jeśli wybierzemy mniejsze kafelki (3 różnych wielkości w paczce), takie które wyglądem i wielkością będą przypominały cegły, wtedy struktura ściany będzie jak prawdziwy mur. Od czego zaczęliśmy?

Zanim przystąpicie do pracy – warto wiedzieć:

Wymierzcie dokładnie ścianę i kupcie o 1-2 opakowania cegły dekoracyjnej więcej niż potrzeba. Gipsowe płytki są kruche, zdarzają się pojedyncze sztuki połamane już w paczkach. Kolejne mogą się uszkodzić w trakcie pracy. Warto też mieć zapas “na za kilka lat”, bo może się okazać, że kiedyś, w razie potrzeby nie dostanie się już takich samych paneli dekoracyjnych.

Jeśli używacie płytek różnej wielkości (my takie mieliśmy) – rozrysujcie sobie plan, schemat, w jakiej kolejności będą kładzione cegły. I jeśli macie możliwość układajcie najpierw po kilka rzędów płytek na stole/podłodze, bo w ten sposób łatwo odtworzy się właściwą kolejność na ścianie.

Kładzenie cegieł na ścianie  Ściana z cegieł w kuchni

Ściana z cegły – krok po kroku:

  1. Zaczynamy od zagruntowania ściany.
  2. Zanim położymy na ścianie cegły dekoracyjne – każdą z nich przecieramy szczotką drucianą, by klej lepiej się trzymał.
  3. W wiadrze rozrabiamy klej do płyt kartongipsowch i na niego przyklejamy cegiełki.
  4. Pierwszy rząd układamy na liście startowej (drewniana lub plastikowa) i używamy poziomicy, by rzędy cegieł były równe. Najwygodniej zacząć kłaść kafelki od podłogi i iść w górę do sufitu.
  5. Sugerujemy układać rzędy płytek na przemiennie, na zakładkę – jeden rząd zaczynamy od całej płytki, drugi  od połówki. W ten sposób fugi nie nachodzą się na siebie. Jednak wszystko zależy od Waszej koncepcji.
  6. Płytki można ciąć piłką do gipsu.
  7. Na koniec cegłę dekoracyjną warto zabezpieczyć specjalnym impregnatem.

W razie potrzeby lub z czasem, gdy zmieni nam się koncepcja, ścianę można pomalować na dowolny kolor i zmienić jej wygląd.

Ściana z cegły białej - remont

Nasza ściana z cegieł w kuchni w bloku

My stworzyliśmy naszą białą ścianę z cegieł w kuchni, a dokładnie w jadalni (przeczytajcie też jak remontowaliśmy kuchnię). Zrobiliśmy to własnoręcznie i nie było to trudne zadanie, ale trzeba przyznać, że bardzo pracochłonne… Płytki dekoracyjne gipsowe kładliśmy we dwoje tzn. ja rozrysowywałam wszystko, układałam na stole i czyściłam szczotką, mąż docinał kafle i układał na ścianie. Ścianę mamy dużą i aż sami się nie spodziewaliśmy, ale zmieściło się na niej… 800 płytek! Taką ozdobę mamy już dwa lata i przez ten czas nasze cegiełki dobrze się trzymają – nic nie odpadało ani się nie ukruszyło. Mimo, że jest to kuchnia – wbrew obawom nasz ceglany, biały “mur”/ „brick wall” nie brudzi się i jest wygodny w utrzymaniu. Na tle tej ozdobnej ściany stoi srebrna lodówka, mamy podwieszony telewizor i obok jest stół z krzesłami, przy którym jemy.

ściana z cegły dekoracyjnej w kuchni w mieszkaniu

Jeśli ktoś zastanawia się nad warstwą cegiełek gipsowych dekoracyjnych – w kuchni między blatem a szafkami, w pobliżu kuchenki – zalecam dodatkowo położenie na nie szyby. W miejscach, w których gotujemy, smażymy, gdzie pryska tłuszcz i często trzeba szorować ściany – lepiej sprawdzą się kafelki ceramiczne, glazura lub ochronna szklana szyba, którą łatwo można umyć i która zabezpieczy nasze delikatne cegły.

Jednak choć ściana z cegły wymaga trochę pracy przy położeniu i spełnia głównie funkcje dekoracyjne – jest to naprawdę piękna dekoracja, która długo będzie cieszyła Wasze oczy.

1 thought on “Ściana z cegły – jak ją zrobić w mieszkaniu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *